Natura kredytu a skutki prawne Umowy
Powyższe fakty pozwalają zrozumieć czym jest umowa kredytu. A jest to coś zupełnie innego niż przedstawione w pierwszym zdaniu odpowiedzi na Reklamację. Umowa kredytu jest bardzo doniosłą instytucją prawno-ekonomiczną służącą ułatwieniu obrotu gospodarczego kraju. W przypadku Umowy, funkcja umowy kredytu była dwojaka.
Po pierwsze - zgodnym celem Umowy było finansowanie zakupu mieszkania oraz zwrot kosztów “około kredytowych” jako to nazwał Bank. Jest to więc jej przyczyną i jako takie wyznacza pozostałe skutki.
Po drugie - w przypadku przedmiotowej Umowy, Bank wykonał płatność na rzecz sprzedającego mieszkanie. Działając na podstawie art.69, którego postanowienie zobowiązuje Bank do świadczenia w imieniu klienta, Bank zwolnił się z długu, spłacając mój dług względem sprzedającego mieszkanie. Zobowiązanie Banku do takiego działania znajduje się w § 1 ust.1 (cel), § 8 ust.4 (konta docelowe), § 5 ust.1 zdanie 2 (konto sprzedającego) Umowy.
Po trzecie - w przypadku przedmiotowej Umowy, Bank, realizując wydane mu dyspozycje, wykonał także płatność na moją rzecz, przelewając określone środki na mój rachunek rozliczeniowy. Zobowiązanie Banku do takiego działania znajduje się w § 1 ust.1 (cel), § 8 ust.4 (konta docelowe), § 5 ust.1 zdanie 3 i 4 (konto rozliczeniowe) Umowy.
Po czwarte - powyższe działania Banku skutkują dwoma operacjami od strony cywilistycznej - świadczenie na rzecz osoby trzeciej (art.393 k.c.) oraz pożyczka (art.720 k.c.).
Komentarze
Prześlij komentarz